Trasa H50

Větší náhled

Trasa Hošťálovské 50 je značena černými šipkami na bílém podkladu na formátu A4. Dále je trasa vyznačena červenobílými páskami „mlíko“.

Po startu od Sokolovny trasa stoupá údolím Štěpková, po 1,2 km odbočuje doprava a stále stoupá po asfaltové a následně lesní cestě. Na Hošťálkovském polesí se napojí na zelenou turistickou značku a prudce odbočí doleva. Stoupá až na Držkovské polesí a odbočuje doleva po žluté turistické značce. Tady si trošku orazíš po asfaltu a Pod Kopnou u přístřešku jeď ostře doleva, přes odvodňovák po modré značce do lesa. Kdo není in a nemá 1x12, pere tam malou. Trasa pak stoupá na Humenec technickým výjezdem mezi volnými šutry. Tady máš za sebou první zásadní kopec.

Dále jedeš stále po modré značce po techničtější, náročnější ale zato nejkrásnější částí trasy. Až narazíš na šotolinu (gravel), tak se trasa stočí ostře doprava a vracíš se zpět Pod Kopnou. Pro žíznivé je na této cestě krásná studánka. Dále stále po modré, po lukách, lesem. Místy bacha na rozbité cesty a koryta ve sjezdech. Pozor v ostřejším sjezdu do Držkové budeš odbočovat ostře doprava po trase Drásala. Dále letíš po šotolině a Májovou dolů. Tady prosím pozor při nájezdu na hlavní cestu do Držkové! V Držkové pravá, po červené po asfaltu na Hutě. V Hutích pravá po horším asfaltu a šotolinovém stoupáním k občerstvovačce.

Tady voda, ionťák, pivo… Kdo nemá 1x12, napere tam zase malou a jede se po žluté doleva prudce do lesa, po výjezdu z lesa pravá na Troják. Prosím pozor při přejezdu hlavní komunikace. Dále letíš asfalt, znovu do kopce na Marušku, výhledy, kochačka a druhý zásadní výjezd za tebou. Dále pořád asfalt až na Bludný a pak lesní cestou po zelené na Končiny. Tady pravá na červenou a sjezd lesem, po lukách, končící šotolinou a hřbitovem v Ratiboři. Pozor na skok při sjezdu z šotoliny na louku nad Kostelem! Při výjezdu na hlavní komunikaci odboč doleva a následně v centru Ratiboře doprava na žlutou turistickou značku.

Tady tě čeká poslední zásadní asfaltové stoupání kolem vysílače. Pod Křížovým doprava a stále nahoru, po modré značce. Po 1,4 km se se trasa stáčí po modré značce doprava, mírným sjezdem lesem dolů a za prvními domy to vem ostře doleva, do lesa a stále se drž modré značky. Tady, pokud si myslíš, že to máš za sebou, a že tě musí čekat jen sjezd do cíle, tě vyvedeme z omylu.

Na těchto posledních kilometrech ti Okolohorci nechají zakusit, o čem je ježdění v Hošťálkové. A tento silný zážitek způsobí, že už v tuto chvíli se začneš těšit na další ročník Hošťálovké 50. Jakmile si prožiješ tuto bajkovou pasáž plnou přejezdů potůčků, tak jen sjedeš kamenitým sjezdem kolem lomu do údolí Štěpková a zpět ke startu. Po nájezdu na hlavní komunikaci v centru Hošťálkové odboč doleva. Po posledních 400 m špurtu a boje o bednu ostrá pravá do brány a jsi v cíli.